Arbetet med att ställa i ordning avrinningsytan vid Mulle Meck-parken har försenats på grund av ett överklagande av detaljplanen. Vi på Järvastaden AB vet hur uppskattat området nedanför Mulle Meck-parken är och vår ambition är att utveckla platsen vidare genom att skapa en attraktiv och användbar parkmiljö. Arbetet är tillfälligt försenat eftersom vi väntar på att Mark- och miljööverdomstolen ska behandla ärendet.

Den framtida parken kommer bland annat att innehålla öppna gräsytor för lek och avkoppling, gångvägar och naturliga stråk genom området, platser för spontanidrott och aktiviteter, fler lekmiljöer som kompletterar Mulle Meck-parken samt fler mötesplatser med möjlighet till exempelvis entrétorg eller café.

jarvastaden 20260414 natverkstraff1

jarvastaden 20260414 natverkstraff2

Detljplanen som antogs av kommunfullmäktige i september 2025 har överklagats vilket innebär att arbetet för närvarande står stilla. Överklagandet fick avslag i Mark- och miljödomstolen men domen överklagades därefter på nytt och när detta skrivs i maj 2026 väntar vi på att Mark - och miljööverdomstolen - den högsta instansen i den här typen av ärenden - ska behandla överklagandet.

Platsen nedanför Mulle Meck-parken skulle enligt den tidigare detaljplan hantera stora mängder vatten vid kraftiga regn och skyfall. För att det skulle vara möjligt behövde området grävas ut. När marknivån sänktes blev grundvatten stående under stora delar av året eftersom denna del av Järvastaden är en lågpunkt dit vatten även rinner från andra delar av området.

 

jarvastaden 20260527 avrinningsytan5

 

Vattenansamlingen gjorde det svårt att anlägga ytor för exempelvis lek och gräs. I den nya detaljplanen för kvarteret Backklövern med flera, har nya beräkningar gjorts och nya lösningar tagits fram för att området fortsatt ska kunna ta emot stora mängder vattens samtidigt som markytan kan höjas. Det ger möjlighet att skapa en park för alla som bor här samtidigt som funktionen för hantering av regnvatten vid extremväder bibehålls.