SL kommer att starta en ny busslinje, 519, mellan Ursvik, Solna station och vidare till Tekniska högskolan. Bussarna kommer passera Järvastaden med hållplatser på Enköpingsvägen.
Det gör bland annat att det blir enklare att byta till tunnelbanans blåa och röda linjer.
Bussarna kommer börja gå i mitten av december 2025 enligt uppgift från trafikplanerare i Solna stad.
Lokaltidningen Mitt i har flera gånger skrivit om den nya busslinjen. Bland annat i september då de berättar att under rusning blir det 15-minuterstrafik och övriga dygnet 20- eller 30-minuterstrafik. På vardagar kommer bussen att gå klockan 05 - 01 och helger 06 - 00.30.
Här kan du läsa artikeln i Mitt i i sin helhet. I tidningen finns också busslinjens alla hållplatser redovisade samt även en kartbild som visar busslinjens sträckning.
