Traditionsenligt i Järvastaden har vi även i år en utställning för barn i Jaktvillan under juli månad. Utställningen öppnar på fredag 4 juli klockan 11.00. Då har vi lyft ut alla våra möbler från konferensrum och Tor, Roger, Jakob och Stellan från Barnutställningar.nu har monterat upp utställningen. I år är det dinosaurier som gäller. Det är Dino Deluxe som kommer på besök och det är Sarah Sheppars bok om Dino från Bonnier Carlsens förlag som är förlagan till utställningen.

Utställningen i Jaktvillan, på Gunnarbovägen 91, är öppen alla dagar utom måndagar mellan klockan 11 och 16. Och det är gratis att besöka utställningen om Dino Deluxe.

På barnutsällningar.nu finns en utförlig text med information om dinosaurierna som hör till utställningen. Ladda ner handledningen här.